parallax background

Sanatçılar


"Proje kapsamında görüşme yaptığımız sanatçılarla ilgili bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz."

Mozaik Sanatçısı

Cihad Ebu Hişam

Şam’da doğup büyümüş olan sanatçı, bu şehirde yüzlerce yıllık bir gelenek olan ahşap kakmacılık ya da ahşap mozaiği olarak bilinen sanatı çıraklıktan öğrenmiştir. Ahşap mozaiği, küçük ahşap parçaları, metal ve değerli madenlerin geometrik şekillerle desene dönüştürülerek kutu, satranç tahtası, ayna çerçeveleri gibi mobilya ürünlerine uygulanması ile gerçekleştirilmektedir. Sanatçı geleneksel uygulamaların yanı sıra, özellikle dekor ve büyük parçalar üzerine çalışmaktadır. Geleneksel olarak ailesinden öğrendiği ahşap kakma sanatı üzerine çalışmaya Türkiye’ye geldikten sonra da devam etmiştir. Halen İstanbul Halkalı’da bulunan kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.


Detaylı İncele | →
Ressam

İbrahim Alhassoun

1972 yılında Halep’te dünyaya geldi. Şam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Yağlı Boya Bölümü’nden 2015 yılında lisans, yine aynı üniversiteden 2016 yılında yüksek lisans diplomasını aldı. Yaklaşık sekiz yıldır Türkiye’de yaşayan sanatçı, ulusal ve uluslararası bir çok sergi düzenlemiş ve ödüller almıştır.


DETAYLI İNCELE | →
Ressam

Ahmad Raid Mohamad

1977 yılında Halep’te dünyaya geldi. Halep Güzel Sanatlar Merkezi’nde sanat eğitimini tamamladı. Suriye’de iç savaş çıkmadan önce bir çok sergiye katıldı. Savaştan sonra İstanbul’a gelerek çalışmalarına burada devam etmeye başladı.


Detaylı İncele | →
Ressam

Imad Habbab

13 yaşında sanat kavramlarına bir adım daha yaklaşmaya karar veren İmad, Şam’da profesyonel sanat derslerine katıldı. 2011 yılında mezun olduğu Güzel Sanatlar Fakültesi kendisi için zengin bir birikim olurken, İzlenimcilik, zengin bir paletle kendi konseptlerini oluşturmaya iten özel bir deneyim oldu. 2012 yılında kriz patlak verdikten sonra Imad ülkesini terk etmek zorunda kaldı.


Detaylı İncele | →
İllüstratör

Walaa Tarqaji

Walaa Tarqaji bağımsız bir sanatçıdır. 2012 yılında Tiyatro Sanatları Senografi Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına 2013 yılında sahne tasarımcısı olarak Leish tiyatro grubunda ve senograf olarak Shanta tiyatro takımında başladı. Aynı zamanda illüstrasyon yapmaktadır. Bir çok atölye ve proje çalışmasına katılmıştır. Halen Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.


Detaylı İncele | →
Kanun Sanatçısı

Fady Hariri

Halep’te 1987 yılında dünyaya gelen sanatçı müzik eğitimine orada devam ederek 2005 yılında Sanat Lisesi’nden mezun olmuştur. Kanun ve piyano üzerine uzmanlaşan Fady, 2009 yılından itibaren hem solo olarak hem de çeşitli orkestralarda konserler vermiştir. Halen İstanbul’da Balat semtinde yaşayan sanatçı bir taraftan kanun ve piyano alanında eğitimler vermekte, diğer taraftan konser programlarında kanun çalmaya devam etmektedir.


Detaylı İncele | →
Hattat

Mohammed Imad Ahmed Mahhouk

1959 yılında Halep’de doğan sanatçı, Halep Üniversitesi’nden Nükleer Fizik eğitimi alarak mezun olmuştur. İslam sanatlarına duyduğu ilgi onu hat sanatına yöneltmiştir. 1990 yılında İstanbul’a gelerek Süleymaniye Kütüphanesi’nde el yazması eserlerin restorasyonu üzerine diploma almış, aynı yıl Hattat Hasan Çelebi’nin sülüs derslerine katılmıştır. Shawki, Izzat Mustafa Alraqem, Sami, Ahmad al-Quar Hsari gibi Arap dünyasında önde gelen hat sanatçılarından farklı yazı türleri üzerine eğitimler almıştır. Halep ve Riyad’da çalışmış, Katar, Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa, İtalya ve Türkiye’de eserleri sergilenmiştir. 2013 yılından beri İstanbul’da yaşayan sanatçı, çalışmalarına burada devam etmektedir.


Detaylı İncele | →
Ressam

Ahmad Haj Omar

1989 yılında Suriye’de dünyaya gelen sanatçı 2014 yılında Halep Güzel ve Uygulamalı Sanatlar Fakültesinden mezun olmuştur. Suriye’de iç savaş çıktıktan bir süre sonra İstanbul’a gelen Haj Omar, halen Şişli’deki evinde çalışmalarına devam etmektedir. Suriye'deki iç savaşın etkisiyle gündelik hayatta savaştan etkilenen insan yüzlerinin portreleri ve expresyonist/soyut üslupta genel insan hallerinin portreleri üzerinde çalışmaktadır.


Detaylı İncele | →
Hattat

Heysem Selmo

1970 yılında Suriye’nin Rakka şehrinde dünyaya gelmiştir. Hat üzerine eğitimini tamamladıktan sonra 1999 yılında Halep’te hat öğretmeni olarak çalışmaya başlamıştır. 2002 yılından itibaren Türkiye’ye gelmeye başlayan sanatçı Hattat Hasan Çelebi’den sülüs-nesih dersleri almaya başlamıştır. 5 yıl boyunca belirli aralıklarla Türkiye’ye gelerek eğitimini tamamlayan hattat, 2007 yılında Hasan Çelebi hocadan icazet almıştır. Şuan İstanbul’da yaşayan sanatçı hem hat çalışmalarına devam etmekte hem de bu alanda öğrenci yetiştirmektedir.


Detaylı İncele | →
Ahşap Kabartma Sanatçısı

Hisham Magik

1966 yılında Suriye’de dünyaya gelen sanatçı otuz yılı aşkın süredir Suriye’de Ajami olarak isimlendirilen geleneksel el sanatını devam ettirmektedir. Ajami, genel olarak iç dekorasyonda kullanılan bir tür tutkal yardımıyla ahşap üstünde kabartma ile desenler yapılarak oluşturulan bir süsleme biçimdir. Suriye’de Şam ve Halep şehirlerinde bazı tarihi eserlerin restorasyonuna katılmıştır. Suriye iç savaşından sonra İstanbul’a gelen Hisham evinde kurduğu atölyesinde sanatını devam ettirmekte, aynı zamanda bu alanda eğitimler vermektedir.


Detaylı İncele | →
Müzisyen

Yaser Hudair

1976 yılında Halep’te dünyaya gelen Yaser Hudair, ud ve kanun sanatçısı ve üreticisidir. Ailesinin teşvikiyle ilk olarak 8 yaşında vurmalı enstrüman ve ud çalmayı öğrenen Hudair’ın kanunla tanışması ise 12 yaşında gerçekleşmiştir. Arkadaşlarından ve internetten edindiği bilgilerden kanun ve ud yapmayı öğrenen sanatçı, Halep’te bir atölye açarak bu enstrümanların üretimini gerçekleştirmeye başlamıştır. Türkiye’ye geldikten sonra mekanlarda ve restoranlarda eserler icra etmeye başlayan Hudair, bir süre sonra İstanbul Topkapı’da açtığı atölyesinde üretimlerine devam etmektedir.


Detaylı İncele | →
Ahşap Sanatçısı

Selahattin Cilo

Suriye’nin İdlib şehrinde doğan sanatçı 10 yaşından itibaren Ürdün, Brezilya, Arjantin, Irak gibi farklı ülkelerde yaşamını sürdürmüştür. 1997 yılından sonra ülkesi Suriye’ye dönen Cilo’nun ahşap sanatına olan ilgisi 17 yaşında marangozlukla başlamıştır. Doğal ağaçlardan oluşan ahşaplardan gemi, saat gibi minyatür ürünler yapan sanatçı, Kilis’teki atölyesinde iki oğlu ile birlikte sanatını icra ediyor.


Detaylı İncele | →
Hattat ve Müzehhib

Hesna Tahhan

Hattat, müzehhib ve ebru sanatçısı Hesna Tahhan, 2014 yılında Suriye’nin Halep şehrinden dört çocuğu ve eşiyle birlikte Gaziantep’e yerleşmiştir. Eşi Suriye’nin önemli hattatlarından olan Tahhan, Türkiye’ye göç ettikten sonra eşinden hat sanatını öğrenmiştir. Hat sanatının yanı sıra bir süsleme sanatı olan tezhibi de öğrenen Tahhan, aynı zamanda ebru sanatıyla da ilgileniyor.


Detaylı İncele | →
Şarkıcı

Ahmet Şükrü

Şarkıcı Ahmet Şükri Suriye’nin Halep şehrinde doğup büyümüştür. Halep müzik ve şarkı okulunda eğitim alan sanatçı, birçok farklı türde şarkı bestelemekte ve söylemektedir. Şimdilerde Gaziantep’te hayatını devam ettirmektedir.


Detaylı İncele | →
Heykeltraş

Ayman Nasır

Beş çocuk babası sanatçı ve yazar Ayman Nasser, Suriye’nin Rakka şehrin doğup büyümüştür. Fırat'ın kıyısında bulunan bir şehirde büyüyen Nasser’ın heykel sanatına olan ilgisi çocukluğunda sahilde oynadığı kilden heykeller yapmasıyla başlamıştır. Ülkesinde ortaya çıkan iç karışıklıkların ardından Şanlıurfa’ya taşınan Nasser, burada roman yazmaya ve heykel sanatını icra etmeye devam etmektedir.


Detaylı İncele | →
Tiyatro Sanatçısı

Eyad Babjt

Suriye’nin Halep şehrinde doğup büyüyen tiyatro sanatçısı Babtj Halep Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2013 yılından ülkesinden ayrılmak durumunda kalan sanatçı Gaziantep’e yerleşmiştir. Halihazırda Gaziantep Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yapmaktadır. Çocukluğunda çok fazla çizgi film izleyen, seslere çok dikkat eden ve dublaj sanatçılarını yakından takip eden Babtj’in tiyatroya olan ilgisi erken yaşlarda böyle başlamıştır. Şimdilerde yaşamına Gaziantep’te devam eden sanatçı eğitiminin yanı sıra tiyatroyu da devam ettirmektedir.


Detaylı İncele | →
parallax background
Bugüne kadar birçok alanda farklı çalışmalara imza atan İLKE, bu proje ile göçün kültür ve sanat alanındaki etkilerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.

İLKE - İlim Kültür Eğitim Vakfı
Aziz Mahmut Hüdayi Mah.
Türbe Kapısı Sok. No: 13 Üsküdar/İSTANBUL

Telefon: +90 216 532 63 70
Mail: sanatingocu@ilke.org.tr